Uzm. Dr. Ali Şimşek: “Çocuklarda Öksürük Ciddiye Alınmalı”

Uzm. Dr. Ali Şimşek: “Çocuklarda Öksürük Ciddiye Alınmalı”

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Şimşek, çocuklarda ara ara görülen öksürüğü ailelerin ciddiye alması gerektiğini söyledi.Her ne kadar anne babalar için çocuklarının öksürüğünü duymak, özellikle gece uykuyu bölen öksürüklerle uyanmak üzücü olsa da, aslında öksürük vücudun normal bir savunma mekanizması olduğunu belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Şimşek, "Normalde solunum yolu mukozası, üzerideki tüysü yapılar ve ürettiği mukus ile virüs, bakteri, toz zerresi gibi yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Enfeksiyon sırasında bozulan bu mekanizmanın yerine öksürük refleksi aktifleşir. Ayrıca yabancı maddeyi atabilmek için mukus ( balgam ) üretimi de artar" dedi.

Bu önlemleri uygulayın;
"Öksüren çocuğa nasıl yardımcı olabiliriz?" sorusuna şu şekilde cevap veren Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Şimşek, "Çocuğunuz öksürüyorsa evde alacağınız basit önlemlerin çok yararı olabilir.Çocuk olan evlerde, evin hiçbir yerinde sigara içmeyin, içilmesine izin vermeyin. Sigara dumanı, solunum yolunun koruyucu mekanizmalarını bozmakta, balgam üretimini arttırmaktadır. Balgamın daha kolay atılabilmesi sıvı kıvamlı olmasına bağlıdır. Bu da en kolay, sıvı alımını arttırarak sağlanır. En iyi balgam sökücü sudur. Özellikle kış aylarında iç mekanlardaki hava kuru olmakta, bu da solunum yollarının kuruluğuna, mukus kıvamının artmasına yol açmaktadır. Havayı nemlendirmenin en iyi yolu, soğuk buhar makinesi kullanmaktır. Soğuk buhar, solunum yollarındaki iltihabi reaksiyonu çözmede daha etkilidir, böylece öksürüğü rahatlatır. Ancak çoğu çocukta görülen buharın olumlu etkisi, alerjik hırıltısı olan çocuklarda görülmemektedir" diye konuştu.

Ailelerin çocukların öksürdüğü ve ya ateşi çıktığı zaman farkı farklı ilaçların yarardan çok zarar olduğunu belirten Uzm. Dr. Ali Şimşek, "Evde yukarıdaki yardımcı yöntemlerle sonuç alamadıysanız, öksürük giderek artıyorsa, hırıltı varsa, ateş yükseliyorsa, çocuk doktoruna başvurmalısınız. Özellikle doktor önerisi olmadan ezbere öksürük şurubu kullanmanın yarar değil zarar verebileceğini unutmayınız" şeklinde konuştu.