Uzm. Dr. Ali Şimşek: “Çocuğunuzun her isteğine ‘evet’ demeyin!”

Uzm. Dr. Ali Şimşek: “Çocuğunuzun her isteğine 'evet' demeyin!”

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Şimşek, “Bazı aileler çocuğunun istediği her şeye 'evet' diyor, her istediğini alıyor. Bu konu kesinlikle yanlıştır; çünkü çocuk ilerdeki dönemlerde istediği bir şeye ulaşamadığı zaman kendini çok kötü hissedecektir” dedi.

Okul başarısının, beslenmenin ve meslek seçiminin sağlık açısından etkileri hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Ali Şimşek, “Söylemiş olduğumuz bu üç faktör de sağlığın önemi büyüktür. Ne kadar sağlıklı bir toplum o kadar başarılı bireyler yetişmesidir” dedi.

Çocukların okul başarısında sağlığına çok önem verilmesi gerektiğini dile getiren Dr. Ali Şimşek, "Çocuklarımızı düzenli olarak öncelikle kendi sağlık taramanızı yapmanız gerekiyor. Çocuğunuz sağlıklı görünebilir, fakat çocuklar her zaman ailelerine bir sorun olduğunu söylemezler; bu yüzden bizler ebeveyn olarak devamlı takip altında tutmalıyız. Gerekli olduğu yerlerde muhakkak bir uzman doktora başvurup destek almalıyız" diye konuştu.

Özellikle küçük çocukların anne ve babalarını taklit ettiklerini söyleyen Uzm. Dr. Ali Şimşek, "Anne ve baba ne yaparsa çocukta bunu yapmaya çalışır. Örnek vermem gerekirse, çocuğunun yanında sandalye de bacak bacak üstüne atmış sigara içen bir babanın çocuğu bir zaman sonra sanki elinde sigara varmış gibi oda bacak bacak üstüne atarak babasını taklit etmeye çalışır. Bu tür olayların çocukların üstünde etkisi çoktur. Bu yüzden kötü alışkanlıklardan çocuklarımızı uzak tutmak öncelikle anne ve babadan başlar. Dış etkinli alışkanlıklardan ise onlara bu alışkanlıkların ne kadar kötü olduğunu onlara güzel bir şekil de anlatmalıyız. Bazı aileler çocuğunun istediği her şeye evet diyor, her istediğini alıyor. Bu konu kesinlikle yanlıştır; çünkü çocuk ilerdeki dönemlerde istediği bir şeye ulaşamadığı zaman kendini çok kötü hissedecektir. O zaman kendisinde psikolojik sorunlara yol açacaktır. Çocuklarınız bir şey istediği zaman bunun zamanı geldiği zaman kendisine alınacağı gerçeğini öğretmeliyiz" şeklinde konuştu.

Çocukların meslek seçimini yaparken ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Ali Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı: "Meslek seçimi yaparken çocuklarınızın özellikleri, seçilen mesleğin özelliklerine uyması gerekiyor. Meslekler hakkında çocuklarınızı bilgilendirin. Onlara yardımcı olun, yanlış meslek seçimi çocuğunuzun bir ömür boyu mutsuz yapabilir. Ailenin ruhsal durumu da çocuğunuzun üzerinde etkisi büyüktür. Anne ve babanın ruh hali çocuğu derinden etkiler. Ne kadar sıcak bir yuva olursa çocuğun ruh hali de o kadar güzel olur ve ileride değişik sorunlarla karşılaşmaz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza kitap sevgisini aşılayalım. Siz ne kadar kitap okursanız, çocuğunuz içinde alışkanlık olur. Okumaya önem veren toplum her zaman dünya da söz sahibi olmuştur. Çocuklarımızın ilerde söz sahibi olmasını istiyorsanız. Kitap okuma alışkanlığını onlara edindirin.”